Dnes zapálím svíčku za Hraběte

05.03.2021

VÁCLAV HRABĚ (13.6.1940 - 5.3.1965) 

Před 56 lety zemřel ve věku 24 let jeden z nejpoetičtějších českých básníků, můj šaman poezie, Václav Hrabě. 

Zemřel nešťastnou náhodou, neměl v úmyslu to vzdát tak brzy. Za svůj životní běh na krátkou trať stihl napsat spoustu nádherných věcí a dokázal ovlivnit generace básníků. Neuvěřitelným způsobem ovlivnil i mě a vlastně má na svědomí to, že píšu poezii.

I když básním moc nehovíte, budete od něj určitě znát Mišíkem zhudebněnou Variaci na renesanční téma (Láska je jako večernice...). A jestli žádnou z jeho sbírek nemáte v knihovně, koukejte to rychle napravit. Čas od času si něco od Hraběte přečíst, je neuvěřitelný životabudič pro duši.

Večer mu zapalte svíčku. Bude rád.

Nejnovější články na mém blogu

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého.

Když chceme porozumět světu našich dětí, musíme je nejenom milovat, ale také v sobě občas probudit toho prcka, zašitého někde uvnitř. (I když jsme ho možná po posledním výletu za zrcadlo odepsali, aby nám lépe pasovala uniforma dospělosti.)

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace.

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

Paní na nádraží v Dubí spráskla ruce, když jsem jí řekla, že jsme na výletě. Tomulka sice koukal skrz clonu deště zpočátku trochu vyjeveně, ale ani jednou si nepostěžoval.