Poražení ve vlastních válkách

29.08.2021

Utváříme se v příbězích, které sami píšeme. Své schopnosti, vztahy, emoce. Procházíme válkami, v nichž stojíme proti sobě. Mnohdy průběh vnitřních bojů nezaregistrujeme a vypálené země uvnitř si všimneme, až když sednou emoce, pocity, bolest a vztek. Až když nám dojdou všechny souvislosti. Pokud vůbec...

Nezkoumáme, která naše část vyšla z boje vítězně. Vnímáme jen svá poranění a hodnotu, vytěženou z nové zkušenosti. 

Často se ale stane, že vypálenou zem v sobě přehlížíme. Úmyslně nebo ze strachu. Nehodnotíme a poučení odmítáme. Ve své naivitě věříme, že se nic podobného už nebude opakovat. Uzavřeme se v představě, že je vyvětráno a že začínáme od nuly.

Jenomže tahle lež brzy ztratí pevný základ. Jednou se probudíme a budeme znovu stát ve vlastní válce proti sobě. Uvnitř vysílení, nepoučení a nezkušení budeme přijímat stále stejné rány. Až nastane chvíle, kdy z toho věčného souboje nebudeme mít sílu odejít. Ani jako vítězové, ale ani jako poražení. 

Nejnovější články na mém blogu

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Citáty

29.05.2022

Když se rvu z ulity, napadají mě věci...

Do stanice přijela první Dvacítka. V premiéře ji řídí Rostislav Křivánek. Má to svůj důvod. Ono se nic neděje bezdůvodně. Ale to se dozvíte uvnitř. A ještě malá ukázka, než budete mít čas přisednout...