Altány stavíte, prosím vás, komu?

12.07.2021

Když na malé tenisové hřiště pod Písečákem, obrostlé lebedou a křovím tak, že ho z cesty nevidíte, přijelo v neděli 11.7. auto městské policie, řekla jsem si: Konečně. Určitě jdou obhlédnout situaci kolem altánu a budou s tím něco dělat. Chyba. Strážníci na hřišťátku měli nejspíš docela jiný úkol. 

Altán od jara do podzimu podle místních okupuje večer, co večer (tedy, pokud neprší a nemrzne) banda dětí. Některým ještě není ani patnáct let. Jejich pikniky se sice táhnou max do 23. hodiny a někdy končí už kolem deváté večer, kdy pubescenti spěchají k mámám, aby jim umyly zadky. Přesto tyhle mejdany dávají krutě zabrat ušním bubínkům. A navíc, před tím než se v altánu omladina zahnízdí, nakoupí v nedaleké sámošce kvanta alkoholu.

Víno, pivo a vodka dokážou v hlavách zanedbaných primátů jediné. Náctiletí hošíci se buší v prsíčka a předvádějí, svaly. Tak třeba... Umím vychlastat půl láhve na ex. Rozflákám tuhle flašku o beton. Umím několika kopy, jako van Damme, rozbít tuhle lavičku... 

Jejich dívčí protějšky jim vytvářejí skvělou motivující klaku. Paci, paci pacičky, chi, chi, chi... Když si děti vyhrají, obdařené dalším kvalitním zážitkem opouštějí altán, kde se po jejich odchodu válejí střepy, lahve skleněné, plastové, plechovky, pytlíky od chipsů a další těžko definovatelný bordel. Pravda, nikde tady není koš ani pytel na odpadky, jako bývá u ostatních altánů. Je ovšem otázka, zda by něčemu pomohl. Rozhodně by nevyřešil hlavní problém. 

Takže na Písečném vrchu a v okolí můžete běžně zažít, že tu prochází rodina nebo starší pár a zamíří k altánu, kde chtějí chvíli posedět. Když zjistí situaci, spěšně odcházejí. Nu což, všude je spousta trávy, kam si mohou dřepnout. Ostatně, kde je psáno, že ty altány nechalo město postavit pro lidi? 

Nejnovější články na mém blogu

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Citáty

29.05.2022

Když se rvu z ulity, napadají mě věci...

Do stanice přijela první Dvacítka. V premiéře ji řídí Rostislav Křivánek. Má to svůj důvod. Ono se nic neděje bezdůvodně. Ale to se dozvíte uvnitř. A ještě malá ukázka, než budete mít čas přisednout...