KOMENTÁŘ: Volby do senátu a Irča s Julčou

05.06.2020

Máme tu doplňovací volby do senátu.
Davy jihnou, žhaví se do běla nebo nadšením explodují. Přijde na to, kterého kandidáta právě hodnotí.
Vesměs 80 procent voličů se přitom rozhoduje na základě předvolebních slibů. Ty se ovšem vzájemně podobají jako vejce vejci.

Shrnu je.
Všichni adepti a adeptky na post senátora to s námi myslí dobře.
V případě jejich zvolení bude naše společnost vzkvétat jako zahrada Šípkové Růženy.
Osobní nadstavby berme s rezervou.
Enyky benyky kliky bé, áber, fáber, domine.

Společnost se občas chová jako rozmazlený fracek. Doufat, že se pochlapí a bude k volbám přistupovat s vážností a odpovědností, je jako uvěřit, že vlka roztrhaly ovce.

Na zastupitelstva téměř nikdo nechodí, nikdo je nesleduje. Přitom jde o příležitost, jak poznat zástupce samospráv při práci, abychom v příštích volbách měli jasno. Ostatně právě z jejich řad se většinou rekrutují i kandidáti třeba na senátora.
Lidé si bohužel zvykli opírat subjektivní hodnocení o názor davu. O to, co jedna paní povídala, co někde napsali, případně, co si myslí kámoš.

A volby?

Při rozhodování v takovém případě nejsou stěžejní charakterové a odborné předpoklady kandidáta, ale rozhodují primární vazby nebo sympatie založené na zavádějících argumentech.
- Budu volit Marušku, je to pěkná ženská.
- Dám hlas Richardovi, půjčil mi míchačku.
- Volím Nováka, chodí s námi na pivo.
- Nejlepší je Ivan, je to fešák.
- Jsem pro Blažkovou, volí jí i Anča.

Tak jo.

Třeba je to trochu přitažený za pačesy, ale mnohým to tak cizí nebude.

Na rovinu.
Vypněte našeptávače vazeb, sympatií, tiché pošty a možná vám dojde, kdo je v tuto chvíli vhodný na post senátora a kdo ještě nedozrál. Dojde vám, komu chybí některá ze zásadních vlastností, které by měl senátor mít. Jako je rozhodnost, otevřenost, přirozená autorita, odborné kompetence, výrazná osobnost, zvládnuté emoce, charisma, schopnost plynulé verbální komunikace, rychlé rozhodování, všeobecný přehled a další...

Když se nebudete řídit zdravým rozumem, může se stát, že ve volbách podpoříte někoho, kdo tu roli neustojí. Kdo se ohne při prvním problému. Někoho, kdo se neumí ovládnout, případně nepřiměřeně exhibuje své ego. Víte například, že jsou politici, kteří se bojí zvednout telefon novinářům? Víte, že u některých je problém odpovědět přímo na přímou otázku? Snažili jste se jednotlivé kandidáty více poznat, než jste mezi nimi rozhodli?

On nám totiž takový psychický věchýtek, ale ani sebestředný demagog v senátu nebude nic platný.

Takže, pardálové, vzhůru do boje.
Rozhodujte sami za sebe, zodpovědně, aby vaše právo volit neztratilo smysl a taky, abyste se svému senátorovi i svědomí mohli jednou podívat zpříma do očí.

Mohlo by vás zajímat...

V kostele Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci instalují v tento letní čas varhany. Město Dubí je získalo darem od města Glashütte. Historie varhan je zajímavá a začínám se v tom vrtat. Takže zatím jen stručně:

Kvě 29

Citáty

Když se rvu z ulity, napadají mě věci...

Do stanice přijela první Dvacítka. V premiéře ji řídí Rostislav Křivánek. Má to svůj důvod. Ono se nic neděje bezdůvodně. Ale to se dozvíte uvnitř. A ještě malá ukázka, než budete mít čas přisednout...