Zachraň jídlo!

ZACHRAŇ JÍDLO je iniciativa, která radí, jak s jídlem neplýtvat a využít ho beze zbytku. Vrhla jsem se tedy do zachraňování. Zachraňuju všechno. Slupky od zeleniny, které v příhodnou chvíli, (a když není Medvěd na blízku), mrsknu spolu se zeleninou do vývaru. Tvrdé kousky chleba nakrájím, ochutím, pokapu olejem a připravím v troubě jako krutonky do krémových polévek. Po každé takové záchraně jsem na sebe nesmírně pyšná a mám pocit zaslouženého uspokojení.

Jenomže.

Nevím, jak to dělám, ale v mém případě se i dobré věci často zvrtnou. Zachraňování jídla u mě postupem času přešlo v obžerství. Tak třeba. Vyndám z chlebníku krajíc chleba ke snídani a ejhle, ona tam zbyla ještě patka. Přece jí nevyhodím. Zachráním ji tím, že ji sežeru. Se zbytky od večeře nakládám podobně. Infikovaná nepsaným zákonem, že jídlo do koše nepatří, smetu zbytky na talířek, dám do lednice a ještě ve 22 hodin na ně nemohu zapomenout. Takový mrzký objem kalorií mě nemůže zastavit, abych si je po desáté večer nepřihřála a tím je zachránila.

Myslím si, že nebudu jediná, kdo tímhle způsobem nakládá šetrně s jídlem. Troufám si tvrdit, že iniciativa Zachraň jídlo v tomhle směru své příznivce hrubě podcenila. Měli by se nad sebou zamyslet a něco s tím rychle udělat. Přece jenom, i když jsem holka jako řípa, mám jen jedno zdraví.