Puzzle z dovolené - Žirovnice

05.07.2020

ŽIROVNICE. 

Městečko s cca 3 tisícovkami obyvatel má obrovské štěstí, že jím protéká stejnojmenná řeka. Pokládám to za štěstí, protože řeka vám rozšíří možnosti. Sportovcům třeba o pádlování, romantikům o šourání bosýma nohama po břehu a dobrodruzi si v ní najdou taky inspiraci.

Žirovnice je městečko hodně doširoka rozkročené a jednotlivé domky vypadají shora nejspíš jako korálky na šňůře, která se občas zašmodrchala a nikdo se s tím už nechtěl rozšmodrchávat. Atmosféra by se tu dala prodávat jako doplněk stravy pro dobrou náladu. A do širokých uliček, plných slunce a pohody, byste klidně mohli zasadit některý z románů Oty Pavla, Párala nebo Vančury.

Nad řekou i městem se tyčí hradozámek nebo zámkohrad. Zkrátka hrad, který byl později přestavěný na zámek. A když se místních zeptáte, kudy na hrad, zacuká jim v koutku a zeptají se: Myslíte na zámek, že jo! A vy chvíli přemýšlíte, jestli jste dotyčného naštvali, nebo se jen zuby nehty drží, aby se nezačal smát.

Ticho sem určitě jezdí v neděli odpočívat, nejspíš ví proč. Procházka kolem řeky je báječný relax a myslím, že tu vyhlásili soutěž o nejlepší přestavbu zahradní chatky na rodinný domek. Snad na každé zahrádce vidíte naskladněný stavební materiál. V nedokončených budoucích 3+1 tušíte přílivy pohody - to díky těm nádherným výhledům na řeku. Nikde tu nejsou bazény 5x6 metrů (vždyť mají pod zahradou řeku) a sympatické je i to, že nenarazíte na plot, který by vám bránil pokochat se atmosférou terasovité zahrádky.

V Žirovnici můžete navštívit starý pivovar s muzeem výroby perleťových knoflíků, s expozicí historických šicích strojů a samozřejmě tu najdete i expozici, která vás provede výrobou piva. (K tomu se ještě dostanu.) A v žirovnickém rekonstruovaném špejcharu jsou vystavené historické zemědělské stroje.

Mimochodem, v roce 1941 se tady narodila skvělá herečka Iva Janžurová.