Puzzle z dovolené - Žirovnice

05.07.2020

Městečko s cca 3 tisícovkami obyvatel má obrovské štěstí, že jím protéká stejnojmenná řeka. Pokládám to za štěstí, protože řeka vám rozšíří možnosti. Sportovcům třeba o pádlování, romantikům o šourání bosýma nohama po břehu a dobrodruzi si v ní najdou taky inspiraci.

Žirovnice je městečko hodně doširoka rozkročené a jednotlivé domky vypadají shora jako rozsypané knoflíky, se kterými se nikdo nechtěl sbírat. Atmosféra by se tu dala prodávat jako doplněk stravy, který podporuje klid v duši a dobrou náladu. A do širokých uliček, plných slunce a pohody, byste klidně mohli zasadit některý z románů Oty Pavla, Párala nebo Vančury.

Nad řekou i městem se tyčí hradozámek nebo zámkohrad. Zkrátka hrad, který byl později přestavěný na zámek. A když se místních zeptáte, kudy na hrad, zacuká jim v koutku a zeptají se: Myslíte na zámek, že jo! A vy chvíli přemýšlíte, jestli jste dotyčného naštvali, nebo se jen zuby nehty drží, aby se nezačal smát.

Ticho sem určitě jezdí v neděli odpočívat, nejspíš ví proč. Procházka kolem řeky je báječný relax a myslím, že tu vyhlásili soutěž o nejlepší přestavbu zahradní chatky na rodinný domek. Snad na každé zahrádce vidíte naskladněný stavební materiál. V nedokončených budoucích 3+1 tušíte přílivy pohody - to díky těm nádherným výhledům na řeku. Nikde tu nejsou bazény 5x6 metrů (vždyť mají pod zahradou řeku) a sympatické je i to, že nenarazíte na plot, který by vám bránil pokochat se atmosférou terasovité zahrádky.

V Žirovnici můžete navštívit starý pivovar s muzeem výroby perleťových knoflíků, s expozicí historických šicích strojů a samozřejmě tu najdete i expozici, která vás provede výrobou piva. A v žirovnickém rekonstruovaném špejcharu jsou vystavené historické zemědělské stroje.

Mimochodem, v roce 1941 se tady narodila skvělá herečka Iva Janžurová.

Dovolená na Vysočině uzdravuje duši :-)

Pro 13 osob, 4 pokoje

Pro 6 osob, 3 pokoje

Pro 6 osob, 2 pokoje

Mohlo by vás zajímat...

Dlouho jsem se neozvala. Byli jsme s manželem (konečně) na dovolené. Už léta razíme zásadu, že se po dobu týdne, který spolu trávíme, nebudeme vzájemně okrádat o toho druhého.

Když chceme porozumět světu našich dětí, musíme je nejenom milovat, ale také v sobě občas probudit toho prcka, zašitého někde uvnitř. (I když jsme ho možná po posledním výletu za zrcadlo odepsali, aby nám lépe pasovala uniforma dospělosti.)

Zápisník Bullet Journal je naším soukromým světem, kde povolujeme uzdu fantazii a cítíme se v něm dobře. Je to úžasný prostor k terapii, která přispívá k uvědomění si sebe sama, vlastní podstaty, každodenních malých vítězství i proher, našeho úspěšného posunu vpřed i případné stagnace.

Metoda Bullet Journal je skvělou cestou k sobě samým, k posílení vlastního já, k transformaci chaosu v řád a také určitou zárukou, že kvůli haldě úkolů nezapomeneme na něco podstatného. Protože zapomenout na něco podstatného, může být docela velký průšvih.

Paní na nádraží v Dubí spráskla ruce, když jsem jí řekla, že jsme na výletě. Tomulka sice koukal skrz clonu deště zpočátku trochu vyjeveně, ale ani jednou si nepostěžoval.